zespol na wesele muzyczny polecany najlepszy joyhunters joy hunters slask bankiety imprezy firmowe gliwice katowice rybnik zabrze bytom
Bez kategorii

Wybór zespołu na wesele – jak zadbać o dobrą jakość i świetną zabawę?

zespol na wesele muzyczny polecany najlepszy joyhunters joy hunters slask bankiety imprezy firmowe gliwice katowice rybnik zabrze bytom

Jeśli jest coś, co ma decydujący wpływ na kształt i przede wszystkim jakość wesela, to jest to zespół muzyczny.


Zespół jest odpowiedzialny nie tylko za jakość wykonywanej muzyki, ale także za jakość nagłośnienia, za estetykę sceny i za prowadzenie całej imprezy. Wybór zespołu to jedna z najważniejszych decyzji, jaka spoczywa na organizatorach. Wesela nie da się powtórzyć. To od zespołu zależy, jaka stworzy się atmosfera na weselu. To zespół rozpoczyna wesele, witając gości weselnych, często jeszcze, zanim na sale przyjedzie para młoda. Jeśli zrobi to z klasą, ale jednocześnie z luzem, przełamując niepotrzebny dystans, to już od pierwszych chwil wesela goście również poczują się swobodnie i z pewnością wpłynie to na ich nastrój i gotowość do zabawy.


Nagłośnienie – ważne, czy muzyków widzimisię?


Nie mniej ważne jest profesjonalne nagłośnienie. Co z tego, że muzycy dobrze grają, jeśli
przykładowo źle nagłośniona perkusja wszystko zagłusza? Zamiast porywającej muzyki
otrzymujemy wielki hałas, który ani nie porywa do tańca, przeszkadza w rozmowach i jedynie
wywołuję ból głowy. Konieczny jest nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale również umiejętności
realizatora dźwięku. Ale z drugiej strony energia płynąca z dobrze nagłośnionego zespołu na żywo jest absolutnie nie do porównania z jakąkolwiek muzyką graną przez DJ-a.


A co z umiejętnościami?


Oczywiście umiejętności muzyczne wszystkich członków zespołu są kluczowe, jeśli chcemy na weselu słuchać muzyki dobrej jakości. To powinni być muzycy z doświadczeniem grania na weselach, bo zagranie 10 lub 12 godzin to nie to samo, co zagranie godzinnego koncertu. Wokalista lub wokalistka musi mieć dobrą technikę i emisję wokalną, aby po 2 godzinach śpiewania nie ochrypnąć, i potrafić utrzymać energię i kontakt z gośćmi, aż do końca zabawy.


Scena – nie jako osobny twór, ale jako część całości.


Dobrze, jeśli zespół dysponuje własnym oświetleniem. Oświetlona scena prezentuje się znacznie lepiej, natomiast z efektami świetlnymi należy zachować umiar. Ostre migające światło, efekty laserowe lub stroboskop mogą być utrapieniem dla starszych osób, ale nie tylko. Zwłaszcza, że trudno od nich odpocząć, jeśli stoliki są ustawione na tej samej sali. Warto z zespołem umówić się na dłuższą rozmowę (może być online) lub wizytę na próbie. Podczas takiego spotkania szybko zorientujemy się, czy to są ludzie, którzy „nadają na tych samych falach”. Zespół powinien umieć doradzić, zaproponować rozwiązania, być Waszą prawą ręką do spraw przebiegu imprezy.


Dogadajmy się!


Często zespoły proponują swoim klientom wizytę na innym weselu, które obsługują, aby mogli zobaczyć zespół „podczas pracy”. Warto upewnić się, czy para młoda tamtego wesela nie ma nic przeciwko obecności osób trzecich na ich prywatnej imprezie. Najczęściej nie ma i chętnie nawet podzieli się opinią o zespole z zainteresowaną parą, jednak należy unikać sytuacji, gdy zespół zaprasza na inne wesele swoich klientów bez wiedzy organizatora wesela, czyli pary młodej. Może z tego wyjść nieprzyjemne nieporozumienie. My preferujemy wizytę przed weselem, podczas naszej próby akustycznej, wtedy mamy czas, aby się poznać, porozmawiać, zaprezentować wygląd sceny, możliwości oświetlenia oraz zagrać kilka utworów. Możemy na spokojnie skupić się na klientach, a nie moglibyśmy sobie na to pozwolić podczas imprezy, gdy jesteśmy już skoncentrowani na obsłudze wesela. Jednak jeśli klientom zależy na okazji, aby zobaczyć nas podczas pracy, to zawsze możemy z takim pytaniem zwrócić się do organizatorów wesela, czy wyrażą zgodę na chwilową obecność naszych przyszłych klientów na ich weselu i ewentualnie pytanie od nich o ocenę naszej pracy.

Umówmy się!


I na koniec oczywiście temat, którego nie unikniemy – koszty. Często to one mają decydujący wpływ na wybór zespołu. Wydaję mi się, że ceny dobrych zespołów muzycznych wahają się od minimum 5000 zł nawet do 15 000 złotych za wesele jednodniowe. Cena jest oczywiście uzależniona od wielu czynników; na pewno od ilości osób w zespole, ale także od tego, czy zespół jest legalnie działającą firmą płacącą podatki, czy to grupka znajomych, którzy hobbystycznie po pracy chcą dorobić coś na boku. Nie należy tu przesadnie oszczędzać, gdyż, tak jak pisałem we wstępie, to właśnie zespół ma decydujące znaczenie. Z pewnością nie będziemy mogli zaliczyć imprezy do udanych, jeśli zespół zawiedzie. Ale oczywiście jak wszędzie należy zachować zasadę złotego środka i pamiętać, że droższy niekoniecznie znaczy lepszy.


Koniecznie pamiętajcie o podpisaniu jasnej dla obu stron umowy, którą starannie przeczytacie. Ta daje komfort i zabezpieczenie dla obu stron i pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.


Życzymy dobrych wyborów i niezapomnianych zabaw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.